Sleva 30% na kuchyně a myčka nádobí zdarma. - Více informací
×

S malými dětmi v kuchyni bez obav

Narodí se, rok se jakžtakž nemotorně batolí a pak se poprvé postaví na vlastní nohy. A rodičům tím začínají nekonečné chvíle ve střehu. A ženám na mateřské dovolené dvojnásob. Připravili jsme proto několik rad, jak se pohybovat v kuchyni s malými dětmi.

Kuchyně manželského páru s malými dětmi se výrazně liší od nenáročných požadavků mladého páru, který je v začátcích vztahu i kariéry a není to kuchyň, kde by trávil většinu společného času. Design a výbava kuchyně je přímo úměrná generačnímu vývoji, ve kterém se v danou chvíli nacházíme. Manželé s malými dětmi mají na vybavení kuchyně bezpochyby mnohem vyšší nároky než obyvatelé studentského bytu či pár v důchodovém věku.

Bezpečnost nade vše

Na co by se měla rodina s malými dětmi při výběru kuchyně soustředit, je bezpečnost jejich dětí. Doporučujeme si důkladně rozmyslet tvar z hlediska půdorysu vzhledem k dispozicím bytu či domu, aby mladá maminka měla z kuchyně co nejpřesnější přehled o aktivitách svých dětí. Proto je tvar kuchyně kopírující písmeno L, U nebo verze s moderním ostrůvkem nejlepší volbou pro klidnou duši maminky strachující se o své hyperaktivní děti. I tak je ale vhodné se vyvarovat slepoty vlastního názoru a svěřit se do rukou odborníka. Výběr kuchyně pro nově rozrostlou rodinu je velkou výzvou a investicí a kuchyně pořizovaná v takovém životním období je kuchyní pořizovanou minimálně na patnáct až dvacet let.

Čeho je nutné se dále vyvarovat, jsou potenciálně nebezpečné detaily ohrožující zdraví a život těch nejmenších. Ostré hrany a rohy ve výšce hlavy malých capartů představují v kombinaci s kluzkou podlahou nebezpečí, které v případě úrazu nabývá dramatických rozměrů. Takovým úrazům lze předejít krytkami úchytek, rohů a ostrých hran. V případě podlahové krytiny radíme zvolit raději vinylovou podlahu než klasickou dlažbu, která může způsobit uklouznutí nejen dětí. Malou vychytávkou, kterou oceníte, jsou i zarážky do zásuvek. Zabrání otevření šuplíku, kam běžně ukládáte ostré nože nebo vidličky, o které se může vaše ratolest zranit.

Minimalizujte také nebezpečí číhající v podobě zapojených a běžících spotřebičů. Poněkud historický sporák nahraďte indukční deskou, protože kde není oheň, není kouř a ani popálená dětská ručička. Pokud nelze troubu umístit do vyšších poloh, zvolte troubu s bezpečnostním zámkem a s funkcí ochlazování skla.

Obezřetnost na prvním místě

I když kuchyni vybavíte ochrannými předměty, které minimalizují možnost úrazu, jste to stále vy, kdo je zodpovědný za případná zranění. Proto mějte na paměti, že kuchyň není dětské hřiště. I proto ji nedoporučujeme nijak barevně zdobit, od toho je dětský pokoj. Kuchyni vzhledem ke generační životnosti vybavte neutrálními barvami a minimalistickými tvary, které na rozdíl od dětí a dětského pokoje nezestárnou.

Co naopak považujeme za vhodné, je budovat mezi dětmi vztah k vaření již od útlého věku. Získají tak přirozený respekt k nástrahám kuchyně. Získají návyky, které jim budou v životě prospěšné, a vy se vyhnete obavám, co vyvádějí v momentě, kdy vaříte oběd. Vztah k vaření posílíte i pořízením plastového vybavení jako je nůž na krájení, kterým vaření představíte jako hru a uděláte z ratolesti pomocného kuchaře, který pomůže vám a vašim rodičovským obavám.

Naše prodejny

Mapa poboček
Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Děkujeme.