6 kroků k vaší vysněné kuchyni
V kuchyňském světě (téměř) neomezených možností není těžké zabloudit. Jen si vezměte to množství materiálů, barev, technologií a hlavně úkonů, které čekají na každého, kdo plánuje novou kuchyň. Kdy je ten správný čas na konzultaci s designérem, kde najít inspiraci a co se před plánováním nové kuchyně určitě vyplatí promyslet? Abyste se na své cestě ke kuchyni snů neztratili, sepsali jsme pro vás praktického průvodce.
1. Sepište si klady a zápory stávající kuchyně
Začněte tím, že se pořádné rozhlédnete po své stávající kuchyni a sepíšete si, co se vám líbí, a co byste naopak změnili. Vyhovuje vám rozmístění a způsob otevírání skříněk nebo dispozice kuchyně? Nelíbí se vám umístění sporáku nebo vám v kuchyni chybí světlo? To všechno se vám při výběru nové kuchyně může hodit. Nemusíte přitom zůstat jen u sebe doma, ale můžete nakouknout i ke svým příbuzným a přátelům. Zeptejte se jich, na co nedají dopustit nebo jaké má jejich kuchyně nedostatky. Díky získaným poznatkům si později necháte vyrobit takovou kuchyň, která vám bude skutečně vyhovovat do posledního detailu.
2. Zamyslete se nad budoucím rozmístěním
Pokud vám aktuální rozmístění kuchyně vyhovuje a budete spíš jen modernizovat, je to určitě ta jednodušší varianta. Někdy je ale třeba přesunout některé spotřebiče, s čímž souvisí i předělávky elektroinstalací nebo přívodu vody. U některých kuchyní je potom třeba provést i složitější stavební úpravy – a s tím vším je nutné dopředu počítat. V každém případě se zamyslete, jestli budete plánovat kuchyň do L nebo třeba s ostrůvkem, kolik pracovního místa a úložných prostor budete potřebovat, jaké spotřebiče budete v kuchyni chtít a kde budou umístěné. Abyste získali ještě lepší představu, můžete využít online plánovač kuchyní, díky kterému se na chvíli proměníte v začínajícího designéra.
3. Nechte se inspirovat
S množstvím stylů, barev a materiálů může být někdy výběr nové kuchyně opravdovým oříškem. Proto je dobré se na něj náležitě připravit a včas zjistit, jestli dáte přednost moderní jednoduchosti, nebo raději zvolíte venkovský styl s jedinečnou atmosférou. Inspirace naštěstí číhá na každém rohu. Kromě Pinterestu a dalších zákoutí internetu můžete prozkoumat i naše vlastní ukázky kuchyní. Stačí si jen stáhnout katalog, projít realizace nebo navštívit některý z našich showroomů, kde vám rádi ukážeme vystavené kuchyně. Všímejte si přitom nejen designu, ale také spotřebičů a dalšího vybavení, abyste získali představu, bez čeho se ve své nové kuchyni určitě neobejdete.
4. Spočítejte a změřte si své možnosti
Žádný designér se neobejde bez alespoň základních rozměrů místnosti. Zatím to nemusí být úplně na milimetry, určitě se ale vyplatí znát rozměry zdí, vzdálenost oken a dveří nebo výšku stropů. Profesionální zaměření kuchyně potom proběhne v rámci samotné přípravy před výrobou, s tím už si tedy nemusíte lámat hlavu. Kromě toho si zkuste promyslet i své finanční možnosti. Řekněte si, kolik jste ochotni investovat, a přes jakou částku už určitě jít nechcete. Tento krok úzce souvisí s plánováním samotného vybavení kuchyně. Protože některé technologie, mechanismy nebo materiály mohou být o poznání dražší než jiné, je dobré přesně vědět, co určitě v nové kuchyni potřebujete, a kde jste naopak ochotni udělat ústupek. Designér potom může snáze navrhnout kuchyň přesně podle vašich představ a možností.
5. Domluvte si schůzku s návrhářem kuchyní
Tady už začíná opravdové plánování. Možná si teď říkáte, proč vlastně designéra potřebujete, když už máte všechno promyšlené. Věřte ale, že se vám vyplatí znát názor odborníka, který má za sebou stovky navržených kuchyní. Designér vám poradí nejen se samotným rozmístěním kuchyňských skříněk a spotřebičů, ale třeba i s volbou materiálů nebo barev. Navíc dokáže efektivně využít každý centimetr prostoru. Vidí totiž i detaily, které často „běžným smrtelníkům“ unikají. Schůzka s designérem vás tak ušetří zbytečných a často poměrně nákladných chyb, které by jen kazily radost z nové kuchyně. Vaši představu navíc návrhář kuchyní přenese do 3D podoby, takže si ji prohlédnete ještě předtím, než se zhmotní u vás doma.
6. Vyberte si spolehlivého partnera
Bez spolehlivého partnera to jednoduše nepůjde. Nemáme teď na mysli toho životního, ale spíše „kuchyňského“. Posledním, ale bezesporu nejdůležitějším krokem je proto výběr realizačního týmu, který promění vaše představy ve skutečnost. Nejlepší je vybrat si někoho, kdo se postará o celou realizaci. Od výroby kuchyně na míru přes nákup spotřebičů až po kompletní montáž na místě určení. Díky tomu nebudete muset zadávat a hlídat jednotlivé úkony, ale dočkáte se rovnou kompletního výsledku. My se pro vás rádi přesně takovým partnerem staneme. Máme za sebou stovky návrhů, vyrobených kuchyňských linek i jejich montáží – a samozřejmě také spokojených klientů.