Kamenné pracovní desky z technického (konglomerovaného) kamene jsou cenově srovnatelné s žulovou deskou, ale nabízí lepší vlastnosti než přírodní kámen. Stejně jako na přírodním kameni, lze bez obav krájet zeleninu. Na této desce můžete klidně i natloukat maso. Je totiž oproti desce z přírodního kamene pružnější.
Pracovní desky z technického kamene jsou vytvořené spojením 90 % mletého křemene (přírodní tvrdé minerální) s 8-10 % pryskyřic, polymerů a pigmentů. To vytváří velmi tvrdý povrch, který není absolutně nasákavý a porézní. Výrobní proces umožňuje mnohem více barev než je u přírodního kamene žuly a mramoru.
Italská společnost Breton vlastní patent na výrobu pevných povrchů z křemene a pryskyřice. Všechny ostatní společnosti používají tento patent na svou vlastní značku křemenných desky, včetně Cosentino (Silestone), DuPont (Zodiaq), CaesarStone, Avanza, a Technistone.
Výhody pracovních desek z přírodního kamene:
+ Široká škála barev.
+ Luxusní vzhled přírodního kamene.
+ Tvrdý a odolný materiál proti škrábancům.
+ Neporézní a díky tomu odolný proti skvrnám např. od kávy, octu, červeného vína apod.
+ Snadno se čistí jemným mýdlem, vodou a měkkým hadříkem.
Nevýhody:
– Relativně vyšší cena.
– Není tak tepelně odolný a tvrdý jako žula. Teplotám (umělý kámen snese horký hrnec, teplota přesahující 120 – 150 stupňů, může vypálit konglomerát a zanechat skvrnu).
– Běžné krájeni nebo klepání masa nečiní problém, ale velkým tlakem špičkou nože bychom mohli desku poškodit.
– Viditelný spoj (například u tvaru kuchyně do L) a u délek nad 3,1 m.
Nutná profesionální instalace. Desky jsou podobně jako z žuly a mramoru velmi těžké.