Sleva 30% na kuchyně a 2 spotřebiče zdarma

KuchyňskáStudia.cz > Tipy a inspirace > Jak vybrat pracovní desku do kuchyně

Jak vybrat pracovní desku do kuchyně

Někoho zajímá vzhled, jiného životnost a odolnost, dalšího zase náročnost údržby. Na pracovní desky, které jsou nedílnou součástí každé kuchyně, klademe mnoho požadavků. Plní totiž funkci pracovní plochy i odkládacího pultu, jejich vizuální stránka je ovšem často tím prvním, čeho si na nové kuchyni všimneme. 

Správná pracovní deska splňuje všechno – nabízí nejlepší funkční vlastnosti i zajímavý design, který elegantně dotváří celkový dojem z nové kuchyňské sestavy. Vlastnosti pracovních desek se samozřejmě liší v závislosti na použitém materiálu. Který si vybrat, aby výsledek přesně odpovídal představám a požadavkům vrchního domácího estéta i nejzarytějšího milovníka pořádku?

Současný trh nabízí nespočet materiálů vhodných pro výrobu pracovních desek. Vaši kuchyň mohou zdobit desky ze dřeva, kamene i umělých materiálů. Pojďme se s materiály a jejich vlastnostmi dobře seznámit.

Laminát

kuchyne celine dub pisek concrete anthracite tvar l

Laminátové pracovní desky jsou oblíbeným řešením pro všechny, kteří hledají ten správný poměr ceny a výkonu. Jsou oblíbené pro své výjimečně dobré vlastnosti, snadnou údržbu a cenovou dostupnost. Dnes využíváme především vysokotlaké lamináty (HPL desky), které jsou odolné vůči poškrábání, proražení i průniku vody a odolají teplotám až do 180 °C. U vysokotlakého laminátu můžeme garantovat rozměrovou i barevnou stálost. 

Kdo si teď představil křiklavě barevné lesklé desky, bude možná příjemně překvapený. Dnešní HPL lamináty se pyšní nepřeberným množstvím oku lahodících dekorů a provedení. U nás najdete především desky v dekorech dřeva, kamene, keramiky nebo betonu. U dřevodekorů jsou navíc k dispozici i desky s 3D strukturou. Úplnou novinkou jsou poté pracovní desky s efektem Feelwood, které dosahují svého přirozeného vzhledu pravého dřeva, a to díky povrchové struktuře synchronizované s obrazem dekoru. 

Technický kámen

Technický kámen je hned po laminátu druhým nejoblíbenějším materiálem pro výrobu pracovních desek. A není se čemu divit. Pyšní se řadou vlastností, které v kuchyni jistě oceníte – a příjemným bonusem je možnost opracování hran a povrchu jako u přírodního kamene. Pracovní desky z technického kamene tvoří směs mletého křemene, pryskyřice, polymeru a pigmentu. Vybírat můžete ze široké škály dekorů a barev, a to včetně těch bez výrazné kresby, které se hodí do moderních kuchyní. Technický kámen může vypadat jako mramor, nemusíte se ovšem bát poškrábání ani skvrn od vína, citronu nebo jiných kyselin. Je možné opracovat ho jako klasickou žulu a výsledek může vypadat dokonce i líp než přírodní originál. Dejte si jen pozor na předměty, jejichž teplota přesahuje 120–150 °C (každý dekor snese trochu jinou teplotu), které by mohly desku poškodit.

Žula

Detail žulové pracovní desky

Žula se vyznačuje naprostou originalitou, protože každý kus použitého kamene je unikátní. Je tvrdá, odolná a při správné péči může deska i po deseti letech vypadat, jako bychom ji právě nainstalovali. Žulu jen tak nepoškrábete a nezničíte ji ani kyselými nápoji nebo dezinfekčními prostředky. Žulová pracovní deska ovšem bývá chladná na dotyk, protože přejímá teplotu interiéru, což ne každému vyhovuje.

Mramor

rustikalni kuchynska linka mara bila s keramickou pracovni deskou s ostruvkem

Mramor je synonymem luxusu a originality. Jedná se o mimořádně krásný přírodní materiál. Na kuchyňskou desku ho ovšem z několika důvodů příliš nedoporučujeme. Mramor není odolný vůči kyselinám a skvrnu od vína nebo červené řepy už z něj tak jednoduše nedostanete. V porovnání se žulou má mnohem menší tvrdost a je náchylnější na poškrábání. Kromě toho mramor stále pracuje a postupem času získává patinu, takže nelze zaručit barevnou stálost desky. Pokud se bílého kamene s typickou tmavou kresbou přesto nechcete vzdát, sáhli bychom spíše po žule nebo technickém kameni s dekorem mramoru. 

Umělý kámen Corian

Další alternativou k deskám z přírodního kamene je umělý kámen tvořený směsí přírodních minerálů a akrylové pryskyřice. Desky z umělého kamene jsou neporézní, a tedy odolné proti vlhkosti a skvrnám, hrozí ovšem jejich poškrábání nebo poničení povrchu horkými předměty. Obrovskou výhodou je možnost tvarování a instalace beze spár, což oceníte především u dlouhých kuchyňských linek nebo kuchyní do L. 

Keramika

Pokud hledáte originální a designově zajímavé řešení, které oživí každou moderní kuchyň, keramická pracovní deska bude dobrou volbou. Výhodou je opět dostatečný výběr dekorů a barev nebo vysoká odolnost. Keramika je neporézní, nemusíte se tedy bát zachytávání nečistot. Deska snadno odolá i škrábancům. Na první pohled je hodně podobná desce z technického kamene, na rozdíl od něj ovšem odolá i vyšším teplotám (až do 300 °C). Jedná se o vůbec nejodolnější materiál na trhu, který je navíc 100% přírodní a recyklovatelný. Keramika je ovšem velmi křehká a vyžaduje odbornou a velmi opatrnou instalaci. 

Masivní dřevo

kuchyne Elektra v nejvyssim lesku

Teď něco pro milovníky přírodních materiálů a onoho pověstného tepla rodinného krbu. Dřevo je materiálem, který zútulní každý prostor a dodá mu o něco hřejivější nádech. Pracovní desky z masivního dřeva jsou oblíbené pro svou odolnost vůči vyšším teplotám a možnost přebroušení v případě poškrábání či jiného poškození. Právě k poškozením je přitom dřevo poměrně hodně náchylné, protože se jedná o měkký materiál. Je tedy třeba poskytnout mu náležitou péči a pravidelnou údržbu. Alespoň jednou ročně počítejte s impregnací, která prodlouží životnost dřeva a zabrání vsakování mastnot a jiných nečistot. 

Nezávazný návrh
včetně cenové kalkulace

Kuchyně na míru
za 7-10 týdnů u vás

Instalační plány
pro stavbu a developera

97% spokojenost na webu recenze-kuchyne.cz

Naše prodejny