Návrháři a vaření s parní troubou
V Tančící kuchyni bylo pořádné horko
V pražské Tančící kuchyni se tentokrát u stolu i u plotny sešla opravdu vybraná společnost. Zástupci týmu kuchyní Gorenje si vyzkoušeli, jaké to je používat výrobky této značky v praxi. Hlavní roli hrála parní trouba a zdatně jí k tomu sekundoval šéfkuchař David Wisniowski, který je součástí Gastro Teamu Bidfood.
A mise? Ukázat si, proč má smysl vařit v páře. Suroviny při tomto postupu podléhají tepelné úpravě do cca 85 °C. To dovoluje zachovat v původních potravinách výživovou hodnotu. Nedochází tak třeba ke znehodnocení vitamínů v zelenině. Výsledné jídlo je tedy mnohem zdravější i chutnější. Pro koho je právě teď oběd trochu moc zelený, určitě ocení, že v páře se dá stejně tak perfektně připravit třeba i maso s patřičně křupavou kůrčičkou.
Kuchařští učedníci pod vedením svého mistra odhalili nejen taje vaření v páře, ale také základní principy vaření známého jako sous-vide. Budoucí lákavý pokrm se jednoduše vloží do umělohmotného obalu a nechá se při řízené teplotě připravovat ve vodní lázni.
Živé zážitky z kurzu
Zuzana Prokopová, jedna z účastnic kurzu, interiérová designérka našeho kuchyňského studia na Praze 7, k náplni celého workshopu říká: „Parní troubu nemám, takže jsem tuto možnost zatím neměla a jsem ráda, že jsem si to zkusila.“
Jak podotkla dále, v průběhu akce se nejen ze všech sil vařilo, ale i ochutnávalo. Došlo na přímé chuťové porovnání masa připraveného na páře a v klasické troubě. A rozdíl? Při zachování stejného receptu propastný. Zkrátka láska na první ochutnání. Sama Zuzka by proto při pořizování nové trouby neváhala a pára pro ni představuje jasnou volbu.
Strach není potřeba mít ani z ovládání této trouby. Jakmile si na ni zvyknete, oproti běžnému spotřebiči vám práce s ní nepřijde nijak složitá.
Na reportáž z vaření se můžete podívat na Facebooku.