Sleva 30% na kuchyně a 2 spotřebiče zdarma

KuchyňskáStudia.cz > Tipy a inspirace > Kuchyně 21. století aneb chytré funkce, které usnadní každodenní život

Kuchyně 21. století aneb chytré funkce, které usnadní každodenní život

Technologie se staly nedílnou součástí našich životů a v mnoha ohledech a oblastech nám je usnadňují. V moderních domácnostech se to jimi jen hemží – a kuchyňská linka se spotřebiči samozřejmě není žádnou výjimkou. Spotřebiče a jejich chytré funkce za nás sice jídlo ještě kompletně nepřipraví, jsou tomu už ale hodně blízko. Technologií si na první pohled ani nemusíme všimnout, přesto nám výrazně pomáhají a také šetří energie i naše peněženky. Co všechno kuchyně budoucnosti zvládají? 

Vaření a pečení může být chytré i zdravé

S chytrými technologiemi už jen tak bábovku ani maso nespálíte. Trouby jsou vybavené teplotními sondami a senzory, které hlídají nejen teplotu pokrmu, ale třeba i jeho vlhkost. Kromě toho mnohé z nich zvládají i o poznání zdravější vaření v páře. Při tomto způsobu vaření se zachová více živin, pára ovšem prospívá i chuti. Maso připravené v páře není vysušené a skuteční gurmáni se mohou snadno pustit i do přípravy metodou sous vide, ke které se využívá vakuové balení. Parní trouba potěší také milovníky domácího chleba, protože ji lze snadno využít k potřebnému nakynutí těsta. 

Parní trouba Gorenje

Oblíbené jsou potom i trouby s pyrolýzou. Nejedná se o žádnou lékařskou proceduru, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o funkci, která za použití vysokých teplot vypálí všechny nečistoty a zanechá troubu skutečně čistou. Ačkoli vnitřní teplota trouby v těchto chvílích stoupá až k pěti stům stupňů, dvířka zůstávají o poznání chladnější. Ve většině případů se nevyhřejou na více než 50 °C, takže nehrozí popálení. Vysoké teploty, kterých jsou moderní trouby schopné dosáhnout, se potom používají také k přípravě dalšího oblíbeného pokrmu, pizzy. Aby chutnala jako z pravé italské pece, jsou zapotřebí teploty kolem 300 °C. 

Novinkou na trhu jsou trouby Gorenje HomeMade, které svým vnitřním tvarem připomínají klasickou pec – a usnadňují tak rovnoměrné šíření vzduchu. Nová generace trub navíc nabízí větší vnitřní objem, abyste v nich snadno připravili oběd i pro početnou rodinu. 

Ani mikrovlnné trouby za těmi klasickými nezaostávají a umí dnes spoustu věcí. Hodit se může třeba integrovaný gril nebo horkovzdušný ohřev. V neposlední řadě musíme zmínit, že moderní funkce nejsou jedinou oblastí, na kterou se výrobci spotřebičů zaměřují. Neméně důležitý je i samotný design. K dispozici jsou tak designové spotřebiče v mnoha různých provedeních, aby si každý vybral to pravé pro svou kuchyň. Za pozornost stojí mimo jiné kolekce Gorenje Ora Ïto, která vznikla ve spolupráci s proslulým francouzským designérem, Gorenje Simplicity, která staví na jednoduchosti a využití adaptivních technologií, nebo Gorenje Classico, která svým retro designem ozvláštní každou kuchyň. 

Indukční desky a vaření na ostrůvku 

Velký pokrok zaznamenaly také indukční varné desky, které dnes dokážou přizpůsobit varnou plochu velikosti hrnce a umí přesně ohlídat teplotu, kterou na smažení nebo vaření potřebujete. Díky tomu nedochází k přepalování tuků. A pokud musíte odběhnout, indukce pozastaví proces vaření, aby se vám jídlo nespálilo. 

Indukční deska a vaření na ostrůvku

Výhodou indukčních desek je snadné ovládání a také vyšší bezpečnost než u sklokeramické nebo plynové varné desky. Díky tomu dnes patří mezi nejoblíbenější řešení a najdeme je ve většině kuchyní. Mezi oblíbené funkce patří třeba propojení jednotlivých zón (takzvaná bridge zóna), které umožní vaření i v těch největších hrncích, nebo funkce soft melt pro šetrné rozmrazování potravin či rozpouštění čokolády. Hitem posledních měsíců jsou také indukční varné desky s digestoří, které se používání především v případě ostrůvků nebo vaření přímo pod oknem – zkrátka všude tam, kde se chcete vyhnout digestořím zavěšeným v prostoru. 

Jde to i bez plýtvání potravinami

Moderní spotřebiče jsou skvělým pomocníkem také v boji proti plýtvání potravinami, které je dnes velkým tématem a problémem. Většina moderních lednic už zvládá regulaci teploty i vlhkosti. Samozřejmostí je také rozdělení do jednotlivých zón, které nabízejí ideální podmínky pro různé typy potravin. Snadno tak prodloužíte třeba životnost ovoce a zeleniny. 

Hodit se může i technologie AdaptTech, díky které si lednice zapamatuje časy, kdy ji nejčastěji navštěvujete. Potom s předstihem začne víc chladit, aby potraviny netrpěly teplotním šokem a vydržely déle čerstvé. 

Nejen s ohledem na snadnou údržbu je potom doslova nezbytná technologie NoFrost. Lednice, která se nenamrazuje, nespotřebuje tolik energie, a šetří tak i peníze (u běžných lednic se může stát, že kvůli námraze spotřebují větší množství energie, než kolik ukazuje energetický štítek). 

Některé spotřebiče najdete ve svém mobilu

Celou řadu chytrých domácích spotřebičů dnes můžete ovládat pomocí mobilního telefonu. Většina značek má svou vlastní aplikaci, kterou si jednoduše stáhnete a spárujete se svým spotřebičem. Prostřednictvím aplikace potom můžete volně stojící i vestavěné spotřebiče nejen ovládat a kontrolovat aktuální stav při jejich použití, ale v některých případech dokonce i diagnostikovat vzniklou poruchu, a tím umožnit okamžitou opravu nebo nákup náhradních dílů k elektrospotřebičům

Na dálku dnes bez problémů zapnete nejen robotický vysavač, ale třeba i troubu, kterou si tak můžete předehřát těsně před příchodem domů. U plně integrovaných myček potom jistě oceníte funkci Total Dry, díky které se po ukončení mycího cyklu automaticky otevřou dvířka a nádobí se tak rychle vysuší

Nezávazný návrh
včetně cenové kalkulace

Kuchyně na míru
za 7-10 týdnů u vás

Instalační plány
pro stavbu a developera

97% spokojenost na webu recenze-kuchyne.cz

Naše prodejny