603 111 100 (po-ne 9-18)
Rady, tipy a nápady
»
Jak vybrat kuchyň?

Návrhu kuchyně byste měli určitě věnovat dostatek času. Kuchyň Vám bude sloužit několik dalších let, řídit se tedy pouze tím, jaká barva je tento rok trendy, zrovna nelze. V dnešní době najdeme nespočet inspirací a doporučení, ovšem ne všechna musí vyhovovat každému. Pokud chcete kuchyň opravdu na míru, dle Vašich představ, vydejte se směrem za designerem / návrhářem.

Na co se doma připravit?

Než vyrazíte někam na průzkum a oslovíte návrháře, zkuste se samy doma zamyslet minimálně nad těmito následujícími třemi body.

1. V jakém prostoru Vám bude kuchyň sloužit?

Zda bude kuchyň v samostatném odděleném prostoru, a nebo bude propojena se zbytkem obytného prostoru?

2. Jaká je Vaše představa o vzhledu kuchyně – zda bude modrá, a nebo bílá, lesklá, a nebo matná?

Pokud jste si doma pracně poukládali obrázky kuchyní, které Vás něčím zaujali, vezměte si je klidně s sebou.

3. S jakých rozpočtem bude moci návrhář pracovat?

Dle daného rozpočtu Vám bude moci návrhář poradit nejvhodnější uspořádání a vybavení kuchyně, výběr materiálu a doplňků. Zvažte také, zda se jedná o kuchyň na pronájem, a nebo pro Vaši čtyřčlennou rodinu.

Rekonstrukce i novostavba potřebují jednat včas / uspořádání

Ať už se budete pouštět do rekonstrukce, a nebo stavby domu, chcete si ušetřit čas i peníze, přijďte včas. Ideální je kuchyň přizpůsobit Vám a Vašim požadavkům a né rozmístění zásuvek a odpadům.

Pokud se jedná o rekonstrukci např. panelákového bytu, popřemýšlejte, zda Vám současné uspořádání kuchyně opravdu vyhovuje a zvažte předělání přívodů pro vodu a elektřinu tak, abyste získali v kuchyni lepší pracovní prostor a pohodlí.

Ideální je prostor pro budoucí kuchyň vidět – přinesené fotky či osobní návštěva designera doma je tedy výhodou. Pokud teprve začínáte stavět, postačí plánky bytu a nebo domu.

Co je malé to je hezké?

Důležité je hned na začátku zvážit velikost kuchyně – vůči celkové velikosti Vašeho obydlí, potřebnému úložnému místu a počtu osob, které budou kuchyň používat.

Mnohdy se na studiu setkávám s lidmi, kteří chtějí velkou kuchyň, ve které ani nebudou vařit.

V dnešní době je často prostor kuchyně propojený s jídelní a obývací částí. Důležité je tedy uvědomit si, že nám musí zůstat místo také na jídelní stůl a sedačku :).

Už mi lásko není 20 let aneb kam s troubou a kolik šuplíků?

A teď to přijde… Kde bude dřez, kde bude varná deska a kolik potřebuji úložného prostoru na hrnce a vařečky? Než se finálně rozhodnete, v jakém bude kuchyň dekoru, zaměřte se na její uspořádání.

Jako bod číslo jedna vezměte v úvahu pracovní plochu. Krájení, válení těsta, obalování řízků a chystání svačin bude probíhat právě tady. Hlavní taková plocha je mezi dřezem a varnou deskou. Optimální prostor je minimálně 80 cm.

Čím víc šuplíků, tím větší pohodlí a investice. Ovšem, jak vždy říkám svým klientům, investice do spodních skříněk se vyplatí. Šuplíky Vám usnadní manipulaci s hrnci a vždy budete mít dokonalý přehled, kde se co nachází.

Pokud Vám nezbylo místo na vysokou potravinou skříň, šuplíky jsou její ideální náhrada. Hned totiž vidíte, zda saháte pro hladkou a nebo polohrubou mouku.

Umístění trouby do výšky je vždy na úkor pracovního místa – toto pravidlo platí především v menších kuchyních. Pokud máte dostatek prostoru pro kuchyň, doporučuji umístit troubu do výšky. Má to hned několik výhod a obzvlášť, pokud rádi pečete či připravujete pokrmy v troubě a nebo máte bolavá záda. Nemusíte se ohýbat a pokud chcete manipulovat s horkým plechem a promíchat zrovna domácí pečené hranolky, jednoduše plech vysunete po teleskopické lište ven, aniž byste ho museli úplně vyndávat z trouby. Pokud okolo Vás pobíhají malé ratolesti nehrozí, že by se popálili.

Velikost myčky nádobí volte podle toho, jak často a pro kolik osob vaříte. U 60 cm a 45 cm modelu Vás investice vyjde téměř stejně.

U digestoře si rozmyslete, zda ji chcete mít jako designový doplňek a nebo ukrytou ve skříňce. Na výběr máte s odtahem ven a nebo pouze na recirkulaci, kde se vzduch vrací zpět do místnosti. Tady ovšem není odváděna všechna vlhkost.

Vestavnou a nebo volně stojící chladničku?

Dva základní parametry pro to, kterou varinatu zvolit –  objem a vzhled. Tím myslím celkový vzhled kuchyně.

Volně stojící chladnička a nebo americká chladnička nemusí vždy vypadat nejlépe v moderním interiéru. Pokud je pro Vás a Vaši rodinu klasická chladnička šíře 60 cm malá a chcete zachovat čistý design kuchyně, zvolit můžete umístění dvou vestavných vedle sebe. A jeslti má být lednice Vaším doplňkem, nebojte se sáhnout po pestrých barvách.

Poklička pro kuchyň

Pracovní desky můžeme rozdělit dle použití základních materiálů – laminát, umělý kámen technistone, lapitec a nebo přírodní kámen žula. Mramor na českém trhu najdete použitý zřídka. Pokud zvolíte jeden z bytelnějších materiálů, než je laminát, počítejte s tím, že to bude jedna z vyšších cenových položek pro Vaši kuchyň. Pokud Vám rozpočet nyní nedovoluje pořídit si kamennou desku, nevadí. Desku můžete vyměnit i za pár let.

Výšku kuchyně volte tak, abyste se nehrbili u dřezu, u vaření a míchání pokrmů.

Třešnička na dortu ve Vaší kuchyni

Teď je ten pravý okamžik doladit veškěré detaily!

Vyberte provedení a barvu úchytek, provedení dřezu a baterie, konkrétní typy spotřebičů a jejich barvu. Nezapoměňte na dostatečné osvětlení v podobě LED pásku a vyberte kvalitní obklad. Jestli zvolíte jako obklad hladké sklo, velkoformátovou dlažbu a nebo retro dlaždičky, může nakonec rozhodnout o finální podobě Vaší kuchyně.

Teď už se jen těšte, až připravíte svůj první pokrm pro sebe a svoji rodinu a nebo své hosty!

Naše prodejny

Mapa poboček
Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Děkujeme.